Aby koty żyły długo i zdrowo
Więcej informacji

Koty po prostu chcą...

bawić się, wspinać, skakać, polować i regularnie wędrować po swoim terytorium...

Tak różnorodne formy aktywności wymagają solidnego fundamentu - jest nim zdrowy układ mięśniowo-szkieletowy. Co dzieje się, gdy kot zaczyna się starzeć?

Dlaczego u kotów rozwija się choroba zwyrodnieniowa stawów?

U wielu kotów, w szczególności tych starszych (powyżej 8. roku życia), z powodu różnych przyczyn rozwijają się przewlekłe stany chorobowe stawów (osteoarthritis, czyli zwyrodnieniowa choroba stawów). Na początku stawy są często zaopatrywane w zbyt małą ilość składników odżywczych. Dodatkowo, wraz z wiekiem, w organizmie powstaje coraz mniej substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania stawów. Zmianom ulegają również struktury kostne i rozwijają się procesy zapalne, którym towarzyszy ból.

Kot z nadwagą? Wpływa to źle na stawy...

Koty żyją coraz dłużej i na przestrzeni ostatnich 40 lat ryzyko rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów (osteoarthritis) wzrosło trzykrotnie. Co więcej, u wielu „salonowych” kotów zwiększa się prawdopodobieństwo rozwoju chorób wynikających z nadwagi i braku ruchu.

Czy dostrzegasz to u swojego kota?

Po pierwsze: koty nie sygnalizują nam w wyraźny sposób, że źle się czują. Trzeba zatem prawidłowo odczytywać i interpretować ukryte objawy. A są to przykładowo:

  • Wydłużający się czas spania
  • Wybieranie do spania miejsc niżej usytuowanych
  • Rzadsze drapanie i ostrzenie pazurów oraz mycie i pielęgnacja
  • Sztywny chód
  • Zmiana zachowania (np. w stosunku do właściciela)

Jeśli dostrzeżesz jedną z takich zmian u swojego kota, porozmawiaj o tym z lekarzem weterynarii podczas następnej wizyty!